Radosny Plecak dla dzieci na Kubie

 


Kompletowane Plecaków Radości – szkolnych plecaków wypełnionych tym, co wzbudzi nieopisaną wręcz radość: buty, ręcznik lub prześcieradło, mydło, jakaś zabawka lub kredki i papier do kolorowania, słodycze lub coś do zjedzenia.

.

Fragmenty uzasadnienia prośby o wsparcie
…nasza praca wymaga środków materialnych ze względu na wielkie ubóstwo naszych odbiorców. Rodziny żyjące w skrajnej nędzy nie są w stanie zaspokoić fundamentalnych potrzeb swoich dzieci. Kuba na której żyjemy, to nie raj dla turystów, to tragedia rozbitych rodzin, dzieci pozbawionych dzieciństwa, bez zabawek, butów, garści cukierków.

Aby realizować projekty edukacyjne i wzbudzić potrzeby duchowe wśród tych Kubańczyków, najpierw chcemy wyjść naprzeciw ich potrzebom podstawowym: ofiarować buty, zaspokoić głód, wzbudzić uśmiech choć jednym cukierkiem, czy dodatkową porcją ryżu, ochronić od chorób podarowując dodatkowe prześcieradło, czy ręcznik, które często w rodzinach są dzielone na 2-3 osoby.

Chcę zaznaczyć, że tu czasem w sklepach nie spotyka się nic, ceny są bardzo zmienne wiec nie mogę założyć ze w hurtowni kupię 100 plecaków, bo to nie istnieje, jak w sklepie znajdę 20 to będzie cud, ale sprzedawca może mieć zakaz sprzedania wszystkiego jednej osobie i trzeba będzie kupować po 3 szt. chciałabym zastrzec sobie prawo do ostatecznego zadecydowania, co znajdzie się w plecaku konkretnego dziecka…. Znając sytuacje rodziny, może lepiej będzie kupić dwie pary butów, zamiast ręcznika, a może odwrotnie, może przy szczęściu znajdę jakąś zabawkę tańszą i wtedy dokupię paczkę spaghetti na obiad…. To są nasze realia…. Ale skompletować plecak za całość 50 Euro, to na pewno się uda…

I proszę pamiętać, że pensja Kubańczyka na wiosce, to 10-12 Euro….

 

Przewidywane koszty na jedno dziecko:

Plecak – 20 Euro ( w przypadku gdy uda się znaleźć, tańsze pozostałe pieniądze można przeznaczyć na koszulkę lub spodenki)
Buty- 10 Euro
Kredki lub zabawka: 4 Euro
Prześcieradło lub ręcznik + mydło:   10 Euro
Słodycze/ produkty żywnościowe: 6 Euro

.

Całkowity koszt plecaka dla  1 dziecka to
50 Euro
Ilu dzieciom można by było wzbudzić uśmiech na twarzy takim podarunkiem?
Może być 10, 50, 100, 200… albo więcej…
Gdy znajdą się pieniądze, nie pozwolimy dzieciom czekać na zrealizowanie marzeń…

.

Więcej o Kubie

Kuba liczy niewiele ponad 11 mln mieszkańców. Ponad 2 mln Kubańczyków żyje na emigracji i wielu młodych, zmęczonych sytuacją, która po 60-ciu latach doprowadziła Kubę do ruiny, marzy jedynie o ucieczce z własnego kraju. Od zwycięstwa Rewolucji Kastrowskiej w 1959 roku Kuba jest państwem   komunistyczno-socjalistycznym.

Embargo nałożone od 1959 roku przez Stany Zjednoczone mocno utrudnia ekonomiczny rozwój kraju, choć moje doświadczenie życia misyjnego potwierdza raczej prawdę o wewnętrznym zablokowaniu się Kuby na wszelką pomoc, rozwój, wymianę międzykulturową.

Kraj przeżywa dziś silny kryzys ekonomiczny i okres niepewności socjalnej. Ludzie nienauczeni pracowac poszerzają kregi niezaradnych życiowo, wegetujących z dnia na dzień na głodowej porci Żywnosci, która przydziela państwo. Podwójna moneta w kraju to fenomen na skalę światową. Jest to Peso Narodowe, którym mogą płacić Kubańczycy (CUP) i peso wymienne (CUC), nazywane tu dolarem kubańskim, przeznaczone dla turystów i otrzymujących pomoc z zagranicy (1 CUC = 25 CUP). Nawet jeśli edukacja na Kubie jest darmowa jej poziom spada z powodu braku nauczycieli i materiałow dydaktycznych. Na wioskach żadne dziecko nie posiada swoich kredek, kartki papieru do kolorowania, czy choćby jednej zabawki. Tych ostatnich prawie nie spotyka się w sklepach, piłka i układanka to mazrzenie niedoosiągnięcia. Migracja zniszczyła życie wielu rodzin, doprowadziło do separacji, rozwodów, do pozostawienia dzieci jedynie pod opieką dziadków lub krewnych, którzy nie mogą zapewnić im odpowiedniego nadzoru wychowawczego.

Sytuacja, którą zaobserwować można w miastach wydaje się dobra, spotkać można młodych z komórkami, tabletami, dobrze ubranych, jednak jest to mniejszość, która otrzymuje pomoc z zagranicy. Pozostałym muszą wystarczać przydzielone na książeczkę podstawowe produkty spożywcze, wielu ludzi cierpi głód i walczy o przetrwanie. Na wsiach widać nędzę w warunkach mieszkalnych, brak toalet i wody. W rodzinach wielodzietnych buty są dzielone pomiędzy rodzeństwo, w domu jest często jedna, dwie zmiany bielizny….

..